GRANATNO JABOLKO (Punica granatum)
Cvet granatnega jabolka
Opis
Granatno jabolko je grm z zanimivimi rdečimi plodovi, ki so jih stari Grki zaradi številnih zrnc v plodu imeli za simbol rodovitnosti. Granatno jabolko prihaja iz Jugozahodne Azije. Rastlino uspešno vzgajajo predvsem v Sredozemlju. Uvrščamo jo v družino Punicaceae – granatovke. Cveti konec maja z lepimi rdečkastimi cvetovi, plodovi zorijo v mesecu septembru.
Vzgoja
Dobro uspeva v prepustni glinasti-ilovnati zemlji, bogati s hranilnimi snovmi. Na prostem ga gojijo predvsem v Sredozemlju, v celinskem podnebju pa ga vzgajamo v loncu, kot posodovko. Pri nas lahko na prostem prezimi na sončnih vinogradniških legah in na primorskem. Pozimi zdraži do cca -15 °C.
Plod Punica granatum
Prehrana in zdravilnost
Sadež granatnega jabolka vsebuje veliko sadnih kislin, vitaminov B-skupin, kalija in fosforja. V gobastem tkivu okoli semen je zelo veliko taninov, ki so vzrok trpkosti.
Po ljudskem izročilu sok granatnega jabolka znižuje vročino, blaži kašelj in deluje poživljajoče. Hipokrat je priporočal uporabo soka pri slabem srcu in pomoč pri šoku. Zdrobljena semena na Vzhodu uporabljajo proti trakuljam in drugim črevesnim zajedavcem.
Granatno jabolko je najbolje uživati sveže. Enostavno ga prerežemo in slastno vsebino počasi izluščimo od ovoja.
Sadika granatnega jabolka