ASIMINA (Asimina Triloba)
Mango, ananas in banana v eni 'osebi'
Samooplodna sorta Sunflower
Opis
Asimina (Asimina triloba L.) je trajnica, ki izvira iz Severna Amerika. Imenujejo jo tudi indijanska banana, paw-paw, jabolko jajčne kreme. Severnoameriški indijanci so že od nekdaj uporabljali plodove asimine kot hrano, iz lubja pa so izdelovali vlakna, zato tudi ime indijanska banana.
Vzgoja
Asimina je pri nas redka sadna vrsta. Je listopadna trajnica z velikimi listi. Ugajajo ji globoka humusna tla, dobro pa uspeva tudi na drugih tipih tal. Zelo dobro prenaša tudi apnena tla.
Če asimino sadimo v težka tla, rastišču dodamo kakovostno organsko gnojilo in kvalitetno zemljo, bogato s humusom.
Prvi dve leti asimina raste počasi, ko pa se dobro ukorenini, potem raste kar hitro. Rastlini v začetku rasti priskrbimo ustrezno oporo. V mladosti jo v poletnih mesecih zaščitimo tudi proti žgočemu soncu, saj jih neposredno opoldansko sonce rado ožge nežne liste.
Asimino lahko vzgajamo kot grm ali drevo. Zraste okoli 2,8 m kot grm ali do 5 m kot drevo. Rez skoraj ni potrebna, saj rastlina sama tvori pravilno krošnjo.
Odporna je na nizke zimske temperature (prenese do -30° C), vendar jo je v prvih letih rasti priporočljivo zavarovati z ustrezno zastirko (listje, smrečje, slama) ali kopreno. Pomembno je predvsem, da zaščitimo cepljeno mesto.
Rastlina cveti v aprilu, s temno vijoličnimi cvetovi. Večina sort asimin je samoneoplodnih, za vzgojo zanimive pa so predvsem cepljene samooplodne sorte, kot sta SUNFLOWER, OVERLESSE, PRIMA
Rodnost
Asimina zarodi 3- leto po sajenju. Po oprašitvi se lahko iz grozdastega socvetja razvije tudi po več plodov, ki so dolgi od 7 do 15 cm. Plodovi so podobni mangu, imajo zeleno lupino, ki z dozorevanjem postane rumena. Plodovi so lahko težki tudi do 0,5 kg. Meso je sladkega okusa in spominja na mešanico banan, manga in ananasa.
Plodovi zorijo konec septembra. Plodove lahko obiramo direktno z drevesa, lahko pa počakamo, da sami popadajo na tla.
Zdravilnost in uporaba
Plodovi so bogati z ogljikovimi hidrati, vitamini in zlasti minerali, ki jih ima sedemkrat več kot drugo sadje.
Asimina zaenkrat pri nas nima znanih škodljivcev in bolezni.
Listi asimine so znani kot naravni insekticid. Lahko jih namakamo v vodi in z njo škropimo proti koloradskemu hrošču, kapusovemu belinu, fižolarju, ogorčicam in drugim škodljivcem. V medicini uporabljajo asimicin, ki ga vsebujejo listi in veje, pri zdravljenju rakavih obolenj.
Kako izdelamo škropivo is asimininih listov?
Liste naberemo jeseni, ko že rumenijo in odpadajo. Liste popolnoma posušimo - npr v kartonski škatli (nekaj tedenov). Suhe liste zdrobimo in 2 polni žlici listov prelijemo z 2 litri vroče vode. Vse skupaj naj se namaka nekaj dni, tako da dobimo rjavo brozgo. Brozgo precedimo in nalijemo v steklenice, ki jih shranimo v temen in hladen prostor do pomladi. Spomladi samo prelijemo v škropilnico in uporabimo.
Tekom namakanja se iz listov izloči asimicin, ki je naravni insekticid. Že indijanci so uporabljali tako škropivo kot zaščito pred koloradskimi hrošči, ter za zaščito svojih konjev pred komarji in podobno. Uporabniki portala rastline.mojforum.si poročajo, da se škropivo obnese na volnatih, sivih in zelenih ušeh.
In priporočajo 'kdor ima asimino, naj poskusi, kdor je nima, naj jo posadi'.